Пластичні мастила

Пластичні (консистентні) мастила використовуються для зменшення зносу поверхонь тертя, продовження терміну експлуатації елементів вузлів і агрегатів в різних механізмах і машинах промислового призначення.


Пластична (консистентна) мастило являє собою мастильний матеріал, який в залежності від навантаження може проявляти властивості твердого тіла або рідини. При незначних навантаженнях мастила можуть зберігати свою форму, не стікаючи з вертикальної поверхні і тим самим, утримуючись в негерметизованих вузлах тертя. При навантаженнях, що перевищують межу міцності пластичних мастил, вони починають деформуватися, набуваючи властивості в’язкої рідини. При припинення деформування пластичні мастила знову стають твердими. Ці унікальні властивості пластичних мастил дозволяють знизити навантаження на вузли тертя і їх знос.

Склад пластичних (консистентних) мастил

Основою пластичного мастила є масло (нафтове або синтетичне), що займає 70-90% від загальної маси речовини. Саме від якості масла залежать і властивості мастила.
Просторовий каркас мастила утворює загущувач. Його можна порівняти з поролоном, адже він має осередки, в яких і утримується масло. Що стосується його загального складу в мастилі, то це від 8 до 20% від загальної маси.

І, природно, одними з головних складових пластичного мастила є добавки, які покращують експлуатаційні властивості продукту. Добавки діляться на види:

Присадки – це ті ж речовини, що застосовують для виготовлення моторних і трансмісійних масел.


Наповнювачі – вдосконалять герметизирующие і антифрикційні властивості пластичного мастила. Є твердими речовинами, що мають неорганічне походження, не розчиняються в маслі (графіт і дисульфід молібдену);

Модифікатори структури – формують еластичну і міцнішу структуру мастила. Від складу пластичного мастила залежать і показники її якості, а саме пенетрация (проникнення), температура каплепадения, міцність при зсуві, водостійкість, механічна стабільність, випаровуваність, корозійна активність, в’язкість і ін.


Сфери застосування пластичних мастил

Пластичні мастила використовують у багатьох сферах діяльності людини. Наприклад,

Металургійна промисловість. Для деталей і вузлів вентиляторів, автоклавів, сушильних печей, повітродувок і т.д. використовують спеціальні високотемпературні пластичні мастила, стійкі до тиску, ударних навантажень і забезпечують функціональну надійність в широкому діапазоні температур.


Гірнича промисловість. Існують пластичні мастила, спеціально створені для обробки деталей техніки, що працює в важких умовах. У цьому випадку дані мастила проявляють відмінну аварійну антизадирні здатність, водостійкість і захищають деталі від корозії і зносу.


Морська промисловість. На даний момент для вузлів і деталей водяній техніки розроблені спеціальні мастила, які проявляють 100% стійкість до морської і прісної воді, забезпечуючи хороший захист від корозії.


Переваги використання пластичних мастил

Основна перевага пластичного мастила – це її унікальна здатність утримуватися на поверхні. Вона не випливають, чи не видавлюється навіть з негерметизованих вузлів тертя. Крім цього, всі консистентні сучасні мастила в порівнянні з маслами різного типу мають більш широкий температурний діапазон застосування. Саме завдяки використанню таких мастил з’являється можливість значно спростити загальну конструкцію вузлів тертя, а, як наслідок, і скоротити їх вартість і металоємність. Важливо відзначити, що деякі сучасні пластичні (консистентні) мастила ще і володіють унікальною герметизуючої здатністю, а також відмінними консерваційними властивостями.